Przyczyny zmian warunków przetargu na zakup chłodni

Na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie programu „Ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)”, Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego zobowiązany jest do zakupu chłodni, które zostaną przekazane kołom łowieckim, dzierżawiącym obwody łowieckie na terenach objętych strefą związaną z występowaniem pomoru.

W pierwotnych założeniach projektu, opracowanego w 2019 roku, zaplanowano zakup 400 chłodni kontenerowych, z czego 200 szt. miały stanowić chłodnie typu I  (4 m × 2 m × 2,70 m) z przedsionkiem, 150 szt. typu II (wymiary 3,60 m × 1,60 m × 2,0 m) zamontowanych na podwoziu przyczepy samochodowej oraz 50 szt. typu III (2,40 m × 1,20 m × 1,70 m) również zamontowanych na przyczepach. Po konsultacjach z Urzędem Zamówień Publicznych, Zarząd Główny PZŁ ogłosił przetarg (w ramach procedur wewnętrznych) na wyłonienie dostawców chłodni. W wyniku postępowania nie wpłynęła żadna oferta. W tej sytuacji łowczy krajowy zainicjował spotkania z największymi polskimi wytwórcami chłodni kontenerowych, którzy przedstawili szereg uwag do specyfikacji technicznej poszczególnych typów chłodni. W trakcie spotkań producenci zwrócili szczególną uwagę na wymagania techniczne dla chłodni typu II i III, wskazując na ich małą funkcjonalność. Charakteryzują się zbyt małą wysokością, niewielką grubością płyt izolacyjnych, małym zakresem temperatur uzyskiwanych wewnątrz chłodni (00C do 100C bez określenia temperatury zewnętrznej) oraz bardzo restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi homologacji na pojazdy. Autorzy programu w 2019 roku nie wzięli pod uwagę wymogów prawa dotyczących dopuszczenia do ruchu wszelkich pojazdów kołowych (bez własnego napędu), w wyniku czego proponowane do wykonania chłodnie mobilne byłyby mało funkcjonalne i koszty wielokrotnie przewyższałyby zakładane pierwotnie. Co najważniejsze, ze względu na czas potrzebny na uzyskanie homologacji wykonanie nie byłoby możliwe w okresie realizacji projektu. Producenci złożyli również szereg uwag do chłodni kontenerowych stacjonarnych. Zwrócili uwagę m.in. na mały zakres temperatur ustawianych wewnątrz chłodni (od +50C do -50C, przy temperaturze zewnętrznej +300C). Równocześnie przeprowadzono rozmowy z oczekującymi na chłodnie kołami łowieckimi, które jednoznacznie podkreślały, że najbardziej zależy im na chłodniach stacjonarnych.

W związku z tym, po konsultacjach przeprowadzonych z wykonawcami i kołami łowieckimi, Zarząd Główny PZŁ wystąpił do NFOŚiGW o zmianę zakresu rzeczowego projektu. Po przeanalizowaniu przedstawionych przez Zrzeszenie argumentów Fundusz zgodził się na zmiany polegające na zastąpieniu chłodni na podwoziu przyczepy chłodniami stacjonarnymi. Z tej przyczyny kolejny przetarg zostanie ogłoszony na zakup czterystu chłodni kontenerowych stacjonarnych.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱