Oddajemy osocze z przeciwciałami anty-SARS-CoV-2!

blank

Koleżanki, Koledzy,

miło nam poinformować, że od 1 kwietnia nasza ogólnopolska akcja krwiodawstwa „Darz Bór – Darz krew” realizowana przy współpracy z Narodowym Centrum Krwi, została rozszerzona o akcję oddawania osocza z przeciwciałami anty-SARS-CoV-2.

Od tego miesiąca na hasło „Darz Bór – Dasz Krew” osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.
Jak oddać osocze?

Szczegóły dotyczące procedury oddawania osocza znajdziecie na poniższych stronach:

JAK ODDAĆ OSOCZE?

GDZIE ODDAĆ OSOCZE? INFORMACJA DLA OZDROWIEŃCÓW

Dlaczego warto?

Pierwszym myśliwym – ozdrowieńcem, który przekazał swoje osocze dla ratowania życia innych był łowczy krajowy Paweł Lisiak. Osocze oddał rok temu, po ciężkiej walce z koronawirusem.

Zabieg nie jest ani uciążliwy ani nieprzyjemny, więc jeśli możemy oddać osocze, zróbmy to! Sam nie miałem szczęścia dostać osocza, dlatego chorowałem ciężko i długo wracałem do zdrowia. Oddawanie osocza to dobry i szczytny cel. Może uratować komuś życie. Nie lekceważmy tego!

– apeluje przewodniczący Zarządu Głównego.

Jak oddawać krew?

Korzystając z okazji wdrożenia nowej akcji, chcielibyśmy podziękować wszystkim myśliwym i sympatykom łowiectwa za dotychczasowe zaangażowanie w naszą trwającą już ponad 2 lata ogólnopolską kampanię krwiodawstwa „Darz Bór-Dasz Krew”.

Narodowe Centrum Krwi informuje, że obecnie, dzięki zaangażowaniu Krwiodawców, stany magazynowe krwi są zabezpieczone. Z uwagi na określony termin ważności nie ma możliwości gromadzenia długoterminowych zapasów krwi. Wobec powyższego prosimy wszystkich myśliwych, którzy chcą organizować akcje krwiodawstwa, żeby przed przystąpieniem do działania weryfikowali zapotrzebowanie na krew danej grupy w regionalnych centrach krwiodawstwa:

SPRAWDŹ, GDZIE MOŻESZ ODDAĆ KREW

Należy pamiętać, że krew jest najcenniejszym darem, jaki człowiek może ofiarować drugiej osobie, dlatego tak ważne jest odpowiedzialne i racjonalne gospodarowanie tym zasobem.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp